Witamy, dziś jest Wtorek    22 Styczeń, 2019      Logowanie: gość

REF.PRO

WITAMY W KRAKOWIE 

Kraków to miasto w południowej Polsce, położone nad Wisłą. Po Warszawie i Łodzi trzecie miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców; jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, wysokich walorach kulturowych i architektonicznych. W przeszłości Kraków odgrywał rolę administracyjnej stolicy państwa i siedziby władców Polski. Kraków jest stolicą województwa małopolskiego. Miasto posiada wiele placówek o znaczeniu i statusie narodowym np. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, czy Bibliotek Jagiellońska. Pełni bardzo ważną funkcję administracyjną, kulturalną, edukacyjną, gospodarczą, usługową i turystyczną. Jest kluczowym węzłem drogowym i kolejowym. W miejscowości Balice nieopodal Krakowa znajduje się drugi co do wielkości w Polsce port lotniczy, o znaczeniu międzynarodowym i charakterze transatlantyckim (Kraków Airport im. Jana Pawła II), do którego z centrum miasta można dojechać m.in. przy pomocy komunikacji szynowej.

Już dzisiaj skorzystaj z gotowego pakietu pobytowego...dowiedz się więcej - kliknij tutaj -

--------------- Poprzednia strona -----------------

Rynek Główny

Rynek Główny położony w centrum Krakowa. Jest to najważniejsza przestrzeń publiczna tego miasta, miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym, kulturowym i społecznym.  Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury oraz renomowane sklepy z ekskluzywnymi towarami. Od czasu powstania placu, jego poziom podniósł się w niektórych miejscach o ponad 5 m. Pod Rynkiem znajdują się olbrzymie piwnice, m.in. sławna Piwnica pod Baranami. Mieści się tam także kawiarnia Pod Ratuszem i teatr "Maszkaron" oraz mini–muzeum archeologiczne w podziemiach kościoła św. Wojciecha. Istnieje podziemne połączenie Wieży Ratuszowej i Sukiennic, a poniżej głównej ich hali znajduje się długa na 100 m i wysoka na 5 m hala średniowieczna.  

Wzgórze Wawel

Wawel to wzgórze o wysokości 228 m n.p.m. w Krakowie, położone na lewym brzegu Wisły. Wzgórze wawelskie ma charakter zrębu tektonicznego powstałego w miocenie (23-5 mln lat temu) i zbudowanego z górnojurajskich wapieni wieku oksfordzkiego (161-155 mln lat temu). Wapienie te są silnie skrasowiałe i obfitują w jaskinie (np. Smocza Jama). Dlatego też wzgórze mogło pierwotnie nazywać się wądół, wąwał, wąwel. W średniowieczu słowo wąwel oznaczało wąwóz, jaki dzielił niegdyś dwie części wzgórza. Według innej teorii słowo to oznacza "wyniosłość wśród mokradeł", którymi otoczone było wzgórze. Na wzgórzu znajduje się kompleks obiektów zabytkowych, z których najważniejsze to:  Zamek Królewski,  Katedra św. Stanisława i Wacława. Odnalezione zostały relikty innych budowli, pochodzących z różnych epok.  

 

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Krakowie, muzeum powołane uchwałą Rady Miasta Krakowa 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Jest najstarszym muzeum narodowym w Polsce. Muzeum posiada bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej, co stawia je na pozycji jednej z najważniejszych i najciekawszych kolekcji nie tylko w Polsce, ale na świecie. W początkach istnienia instytucji miasto Kraków przekazało dwie ówcześnie wyremontowane sale na pierwszym piętrze Sukiennic, jako pomieszczenia wystawiennicze dla muzeum. Wraz z powiększającymi się zbiorami muzeum otrzymało od miasta, bądź prywatnych fundatorów, budynki z przeznaczeniem na cele wystawiennicze, dzięki czemu dzisiejsza struktura Muzeum opiera się nie tylko na Gmachu Głównym, lecz także na ośmiu oddziałach, mieszczących się w historycznych budynkach w centrum Krakowa.

Barbakan

Barbakan jest najbardziej na północ wysuniętą częścią fortyfikacji miejskich w Krakowie. Został wzniesiony w latach 1498-1499 za panowania Jana Olbrachta w obawie przed najazdem wołosko-tureckim zagrażającym Krakowowi po klęsce bukowińskiej. Według oceny specjalistów w okresie od XV do XVIII wieku był fortecą nie do zdobycia.Na Barbakanie znajduje się płyta poświęcona Marcinowi Oracewiczowi. Jak głosi tradycja, podczas Konfederacji Barskiej, gdy zabrakło mu amunicji przy obronie Krakowa, nabił strzelbę guzikiem od czamary i zabił rosyjskiego dowódcę Panina.Obecnie Barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

Już dzisiaj skorzystaj z gotowego pakietu pobytowego...dowiedz się więcej - kliknij tutaj -

--------------- Poprzednia strona -----------------