Witamy, dziś jest Wtorek    22 Styczeń, 2019      Logowanie: gość

REF.PRO

 

Zapraszamy serdecznie na naszą nową stronę  http://www.wakacje-we-francji.pl/ gdzie umieściliśmy poniższą ofertę w wersji zaktualizowanej. Tam też znajdują się najnowsze propozycje i informacje związane z wypoczynkiem we Francji. Prosimy kliknąć na ten link. 


zobacz rezydencję

Sainte-Luce P&V

MARTYNIKA

To wulkaniczna wyspa, zdominowana krajobrazowo przez Górę Pelée, leżąca w samym centrum Archipelagu Wysp Zawietrznych na Małych Antylach, tylko 8 godzin samolotem z Paryża. Ta skąpana w tropikalnym słońcu wyspa jest otoczona z jednej strony wodami Oceanu Atlantyckiego, a z drugiej wodami Morza Karaibskiego. Połączenie atrakcji wodnych, dobrego jedzenia i turystyki składa się na bogatą ofertę tego regionu głównie dzięki zróżnicowanemu krajobrazowi. Martynika jest wyspą kontrastów: z górami i równinami, z lasami równikowymi i sawannami, z polami trzciny cukrowej, ze stromymi wybrzeżami nad Atlantykiem i z długimi, piaszczystymi plażami oraz z turkusowymi wodami Morza Karaibskiego. Przez tubylców określana jest jako "Madinina", czyli "wyspa kwiatów" - i rzeczywiście tutejsza roślinność egzotyczna (m.in. piękne kwiaty jak hibiskusy, magnolie, anturium) zachwyca swoją bujnością i kolorami. 

Kuchnia kreolska to prawdziwe święto. Łączy w sobie bogactwo smaków i kolorów oraz tworzy niezwykły charakter tej wyspy. Odkrywanie egzotycznych przysmaków kuchni kreolskiej najlepiej rozpocząć od wypicia koktajlu "ti'punch", którego jednym z głównych składników jest rum. Zresztą rum z Antyli uważany jest za jeden z najlepszych na świecie, a uzyskuje się go w procesie destylacji soku z trzciny cukrowej. Inne specjalności kuchni kreolskiej to m.in.: kulki z dorsza, specjalne kiełbaski zwane jako "boudin", dania z kurczaka lub z wieprzowiny z przyprawami, owoce morza (langusty, faszerowane kraby itd.), desery z owoców tropikalnych (np. krem albo sorbet kokosowy, ciasto ananasowe). Spożywanie posiłków jest na Antylach bardzo celebrowane w gronie najbliższych, nierzadko na plaży.

Uroczystości i festiwale: obchody Wszystkich Świętych, festiwal "Jazz na Martynice" (grudzień), karnawał (luty/marzec), międzynarodowy tydzień żeglarstwa (marzec), regaty (czerwiec). Co więcej, w ciągu roku każda miejscowość uroczyście obchodzi dzień swojego patrona. Największym świętem na Antylach pozostaje jednak wspomniany już karnawał, którego obchody rozpoczynają się po święcie Trzech Króli. 

Informacje praktyczne:

 • język - Językiem urzędowym jest francuski. Natomiast mieszkańcy Martyniki posługują się między sobą językiem kreolskim.
 • stolica - Fort-de-France.
 • powierzchnia - 1100 km2 (wyspa ma 60 km długości i ok. 20 km szerokości).
 • mieszkańcy - Liczba ludności wynosi 393 tys. Mieszkańcy są zróżnicowani pod względem etnicznym - są to Murzyni, Mulaci, Hindusi, Chińczycy, Kreole i Europejczycy.
 • religia - większość mieszkańców wyznaje katolicyzm.
 • waluta - Walutą obowiązującą na Martynice jest Euro. Karty kredytowe są akceptowane w dużych hotelach i restauracjach. Natomiast lepiej nie posługiwać się czekami, gdyż w większości miejsc nie są przyjmowane.
 • czas - Przesunięcie czasowe wynosi 5 godzin w zimie (tzn. że gdy w Warszawie jest 12 w południe, na Martynice jest 7 rano) i 6 godzin w lecie (w Warszawie południe, a na Martynice 6 rano).
 • klimat - na Martynice panuje klimat tropikalny, ze średnimi temperaturami 24-28°C. Mówi się o dwóch głównych porach roku: od grudnia do maja panuje pora "sucha", zaś od lipca do października pora, gdy temparatury są wyższe i jest większa wilgotność. Natomiast od końca października do początku grudnia deszcz pada właściwie każdego dnia. Najcieplejsze miesiące to marzec, kwiecień i maj, gdy temperatura dochodzi do 35°C. Najzimniejsze zaś to grudzień i styczeń, gdy temperatura może spaść poniżej 15°C.
 • transport - Lot z Francji na Martynikę łącznie trwa 8-9 godzin. Na wyspie można wynająć samochód albo też skorzystać z taksówek (są dość drogie) lub z mini-busów (te ostatnie są tańsze, ale trzeba być przygotowanym na długie oczekiwanie na ich przyjazd). Popularnością na Martynice cieszy się natomiast jazda autostopem - specyfiką jest zwyczaj podnoszenia ramienia, a nie kciuka, aby przyciągnąć uwagę kierowców. Można również podróżować statkami (w obrębie jednej wyspy lub z jednej wyspy na drugą).

Nurkowanie: Martynika jest wspaniałą bazą wypadową dla amatorów nurkowania. Najlepiej jednak skonsultować datę przyjazdu z panującymi w tym okresie warunkami pogodowymi. Na przykład, aby zobaczyć wrak Saint-Pierre, lepiej nie przyjeżdżać we wrześniu, gdy padają deszcze, gdyż piaskowe dna są wtedy słabo widoczne. Na północy wyspy najpiękniejsze są miejsca wokół wraku Saint-Pierre właśnie, na południu zaś największą atrakcją jest tzw. "le rocher du Diamant" (czyli "diamentowa skała").

Warto zobaczyć:

 • Sainte-Luce: ulubiona wioska amatorów Martyniki znajduje się na przeciwko wyspy Sainte-Lucie. Są tu las Montravail oraz zakład produkujący słynny rum Trois Rivières.
 • Le Marin: miejscowość wypoczynkowa z dużym portem jachtowym to idealne miejsce dla osób zafascynowanych morzem. Znajduje się tu m.in. XVIII-wieczny kościół wybudowany przez Jezuitów, będący jednym z najpiękniejszych zabytków Martyniki.
 • Sainte-Anne: malownicze miasteczko i najpiękniejsze, "wyjęte z pocztówek" plaże Martyniki z białym piaskiem, turkusową wodą i palmami kokosowymi - przede wszystkim należy tu wymienić sławną plażę les Salines mającą kształt łuku doskonałego koła.
 • La Savane de Pétrifications to niezwykła atrakcja geologiczna. Jest to rozległy obszar, na którym znajdują się skamieniałe pnie drzew.
 • Le Vauclin: wioska rybaków z tradycyjnymi domkami z drewna, z dwoma pięknymi plażami La Pointe Faula i Macabou oraz z górą la Montagne du Vauclin, z której roztacza się niezwykły widok na okolicę.
 • Le François słynie głównie ze swoich wysepek, a także z piaszczystych mielizn usytuowanych na pełnym morzu. Mielizny te - będące niezaprzeczalną atrakcją turystyczną - zwane są jako "baignoire de Joséphine" czyli "wanna Józefiny", gdyż, według krążącej legendy, lubiła się na nich kąpać cesarzowa Józefina, żona Napoleona I. Warto odwiedzić XVIII-wieczną rezydencję Rhum Clément przekształconą w muzeum rumu. Wokół rezydencji znajduje się wielki park botaniczny z ponad 300 gatunkami roślin tropikalnych.
 • Rivière-Pilote: znajdują się tu specjalne miejsca zwane po kreolsku "pitt", w których odbywają się walki kogutów, mangust i węży. Poza tym zakład produkcji rumu La Mauny oraz ogród Escoët (zoo i drzewa owocowe).
 • Rivière-Salée: znajdują się tu rozległe pola trzciny cukrowej oraz słynny targ ryb i owoców morza.
 • Fort-de-France, czyli "stolica" Martyniki: plac de la Savane, słynne targi rzemiosła, warzyw i owoców, przypraw, dzielnice rezydencyjne, domy zbudowane w stylu kolonialnym (głównie przy ulicy Didier), kościół Balata będący repliką bazyliki Sacre-Cœur z Montmartre w Paryżu  i oferujący cudowny widok na zatokę. A także muzeum geologiczne i botaniczne, muzeum archeologii prekolumbijskiej, biblioteka Schoelchera będącą bez wątpienia najpiękniejszym zabytkiem miasta (z kolekcją ok. 130 tysięcy książek, otwarta dla wszystkich), katedra świętego Łukasza (Cathèdrale Saint-Louis), ogrody Balata z wszystkimi gatunkami roślin tropikalnych.
 • Park Naturalny Martyniki (Le Parc Naturel de la Martinique) - można go odkrywać pieszo, konno lub na rowerze.
 • Les Trois Ilets: słynie z pięknych, tradycyjnych wyrobów garncarskich. Warto zwiedzić dom, w którym urodziła się Joséphine de Beauharnais, przyszła cesarzowa Józefina, żona Napoleona I. Również muzeum trzciny cukrowej oraz kolekcja muszli. Dodatkowa atrakcja to pole golfowe.
 • oraz mnóstwo przepięknych wysepek sąsiadujących z Martyniką: Sainte-Lucie, la Barbade, Saint-Martin, Saint-Barthélémy, Saint-Vincent, Wyspy Dziewicze, les Grenadines, Jamajka i inne.

Obejrzyj rezydencje

Sainte-Luce P&V