Witamy, dziś jest Wtorek    22 Styczeń, 2019      Logowanie: gość

REF.PRO

WITAMY W POZNANIU

Poznań to jedno z najstarszych i największych polskich miast (piąte pod względem ludności, szóste pod względem powierzchni), położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Poznań znajduje się pomiędzy Berlinem a Warszawą i jest ważnym węzłem drogowym i kolejowym w kraju, posiada także międzynarodowy port lotniczy. Poznań to dynamiczny ośrodek gospodarczy, akademicki, naukowy i kulturalny. Duży ośrodek przemysłu i usług, miejsce corocznych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Według zewnętrznych ocen przeprowadzonych przez agencję ratingową Moody's Investors Service, pod względem wiarygodności dla inwestorów nieznacznie ustępuje znacznie większej Warszawie.W Poznaniu działa osiem państwowych szkół wyższych i kilkanaście prywatnych, kształcących ok. 133 000 studentów.

Już dzisiaj skorzystaj z gotowego pakietu pobytowego...dowiedz się więcej - kliknij tutaj -

--------------- Poprzednia strona -----------------

Poznański Ratusz

Ratusz w Poznaniu po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1310 roku jako Domus consulum. Jego budowę zakończono około 1300 r. za panowania Wacława II Czeskiego. Był to jednopiętrowy gotycki budynek wzniesiony na planie kwadratu.  Di Quadro podwyższył budynek o jedną kondygnację, rozbudował w kierunku zachodnim, dodał attykę i trzykondygnacyjną loggię. Podczas tego remontu zamówiono u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa nowy zegar, który posiadał trzy pełne tarcze i jedną półtarczę oraz "urządzenie błazeńskie, mianowicie koziołki".  Koziołki bodą się codziennie o godzinie 12.00. Fasada zwrócona jest na wschód - ku Warcie. Jej charakterystyczna, trójkondygnacyjna loggia jest bogato zdobiona.  Jest uznawany za najpiękniejszą budowle renesansową na północ od Alp.

 

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Jest to najstarsza i największa w Polsce (ponad 50% powierzchni targowej i ponad 60% uczestników) instytucja zajmująca się organizacją wystaw. Jest klasyfikowana na 21 miejscu w świecie, wyprzedzając swoim potencjałem m.in. Brno, Moskwę, Barcelonę, Lipsk i Londyn. Obecnie, co roku odbywa się ponad 50 wystaw. Teren targów to ponad 110 tys. m2 powierzchni wystawienniczej w halach oraz 35 tys. m2 powierzchni na świeżym powietrzu. Targi są firmą państwową: 60% należy do Skarbu Państwa, zaś 40% do miasta Poznań.

Nowy Stary Browar

Stary Browar powstał na bazie dawnego Browaru Huggera - ponad stuletniej nieruchomości. Jej początki sięgają 1844r., gdy do Poznania przybył Ambrosius Hugger - piwowar z Wirtembergii. Jego synowie Julius i Alfons około 1876 roku zaczęli tworzyć słynne później Browary Huggera.  Ponad pół miliona osób mieszka w promieniu 10 minut jazdy od Starego Browaru.  Rekordowa liczba klientów, którzy odwiedzili Stary Browar w ciągu jednego dnia -- ponad 55.000 Średnia dzienna liczba klientów odwiedzających Stary Browar -- 30.000.  Ulica handlowa i nowe city Ulica Półwiejska -- przylegająca do Starego Browaru -- to jeden z najpopularniejszych traktów handlowych Poznania. Półwiejska prowadzi też do zabytkowego Starego Rynku -- ulubionego miejsca Poznaniaków i turystów. Stary Browar sąsiaduje z tworzącą się prestiżową dzielnicą biznesu z biurowcami klasy A. W pobliżu jest Multikino -- multipleks chętnie odwiedzany przez Poznaniaków.

Jezioro Maltańskie (stok narciarski, lodowisko, ogród zoologiczny)

Jezioro Maltańskie to sztuczne jezioro zaporowe położone w Poznaniu na prawym brzegu Warty, powstałe w 1952 roku w wyniku spiętrzenia Cybiny. Prace nad zbiornikiem rozpoczęto podczas II wojny światowej, gdy Niemcy rozpoczęli przy użyciu niewolniczej siły roboczej powiększać istniejące stawy rybne. Zbiornik zajmuje maksymalnie obszar 67,5 ha (zależy od stopnia spiętrzenia) zaś jego długość to około 2,2 km (obwód 5,6 km) co czyni go największym sztucznym jeziorem miasta, a drugim co do wielkości w ogóle (po Jeziorze Kierskim). Średnia głębokość to nieco ponad 3,1 m a maksymalna to około 5 m. Na brzegach jeziora znajdują się inne obiekty, w tym rekreacyjne: całoroczny stok narciarski "Malta-Ski", Nowe ZOO w Poznaniu,  Maltańska Kolej Dziecięca. Obecnie jezioro jest intensywnie wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych.     

Już dzisiaj skorzystaj z gotowego pakietu pobytowego...dowiedz się więcej - kliknij tutaj -

--------------- Poprzednia strona -----------------